Śniadanie dla dziecka: 5 propozycji 

Śniadanie jest pierwszym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno dostarczać niezbędnej dawki energii na cały dzień. Dzieci, które bardzo wcześnie wychodzą do szkoły mogą zjeść delikatny posiłek w domu i następnie zabrać do szkoły właściwe śniadanie, które zjedzą po pierwszej lekcji. Najlepszym wyjściem jest samodzielne przygotowywanie śniadania dla dziecka, zamiast dawania mu drobnych na zakupy po drodze. Lepiej jest mieć pod kontrolą co dziecko codziennie zabiera ze sobą do szkoły. Warto przygotować mu zarówno posiłek jak i zdrowy sok czy wodę, które dziecko będzie mogło pić przez cały dzień. Warto w tym celu kupić specjalny bidon lub pojemnik na śniadanie do szkoły, który będzie estetycznie wyglądał i posiadał specjalne przegródki, w których można będzie ułożyć ulubione produkty. Jak skomponować śniadanie dla dziecka, aby było pełne witamin i przy okazji pyszne?

Śniadanie dla dziecka: na co zwrócić uwagę?

Warto zadbać o kilka aspektów śniadań w przypadku najmłodszych podopiecznych. Posiłek powinien być odpowiednio skomponowany. Śniadanie może składać się z pełnowartościowego dania głównego oraz dodatków w postaci warzyw, owoców, sałatki i oczywiście napoju. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się herbata, zwykła woda czy świeżo wyciśnięty sok.
W dobrze skomponowanym śniadaniu nie powinno zabraknąć warzyw jak i owoców. W śniadaniu ucznia może znajdować się np. gotowana marchewka czy kalafior, ale także jabłko, banan, czy mandarynki, które łatwo będzie obrać podczas przerwy. Do pudełka śniadaniowego warto spakować produkty które można będzie łatwo i wygodnie zjeść np. kanapki czy naleśniki. W przypadku produktów wymagających sztućców należy dołożyć je dziecku do plecaka. Można zaopatrzyć dziecko w bambusowy nóż i widelec, aby były w pełni bezpieczne.
Posiłki dla dziecka powinny smakować, ale też atrakcyjnie wyglądać. Warto zadbać o to, aby nawet zwykłe kanapki były kolorowe i zachęcające do spożycia. W śniadaniach warto przemycać warzywa lub owoce, jako dobrą przekąskę w ciągu dnia, a nie tylko składnik śniadania. Warto ustalić z dzieckiem, że np. w piątki przed weekendem będzie otrzymywało w śniadaniu słodycze np. małego batona, lizaka, cukierki czy kawałek czekolady. Trudno będzie zupełnie uniknąć ich jedzenia przez pociechę, ale takie ustalenia wprowadzą pewne zasady do jadłospisu ucznia.
Oprócz tego warto zapakować dziecku do plecaka chusteczki higieniczne, mokre chusteczki, serwetki czy specjalną ściereczkę do wytarcia rąk i buzi. Warto jeszcze dołożyć dziecku np. mydło w żelu, którym będzie mogło od razu umyć ręce.
jaka śniadaniówka dla dziecka?

Śniadanie do szkoły: wartości odżywcze?

  • Witaminy – witaminy w śniadaniu można zapewnić dzięki warzywom i owocom. Bardzo dobrze sprawdzą się gotowane marchewki, kalafior, brokuły. Z kolei pod względem owoców panuje praktycznie dowolność. Dla dzieci korzystne są witamina C, D, cynk oraz kwasy z grupy Omega-3.
  • Białko – odpowiednia ilość białka można zapewnić np. dzięki obecności w śniadaniu mleka, jajek, białego sera, jogurtów czy kefirów.
  • Zdrowe tłuszcze – zdrowe tłuszcze to np. te pochodzące z ryb. Ryba nie jest zbyt trafnym posiłkiem na śniadanie w szkole. jednak zdrowe oleje znajdują się także w avocado czy maśle smarowanym na kanapkach.
  • Węglowodany – także powinny znajdować się w diecie dziecka, jednak w ograniczonej ilości. Występują w pieczywie pełnoziarnistym, niektórych warzywach i owocach.

5 prostych i smacznych śniadań dla dziecka

  • Kanapki – to jedno z najbardziej tradycyjnych śniadań, jednak dzięki ilości dostępnych składników tego typu posiłek nie musi być nudny. W kanapkach może znajdować się ser, wędlina, pasty, pasztety i wiele innych. W każdej kanapce  może znajdować się również pasujące warzywo. Warto przygotowywać kanapki z pełnoziarnistych bułeczek, a nie tylko klasycznych kajzerek.
  • Owsianka – to jedno z bardzo wartościowych śniadań, ale nie zawsze lubiane przez najmłodszych. Można je przygotować z płatków owsianych i mleka. Tradycyjna wersja jest zbyt nudna dla dorosłych, ale do owsianki można wrzucić wiele dodatków takich jak suszone owoce, rodzynki, morele, żurawina, ale także dodać świeże owoce – śliwki, banany, truskawki, borówki amerykańskie.
  • Omlet – to śniadanie, które zawsze bardzo dobrze się sprawdzi. Jajka to wartościowe produkty, które dodatkowo zapewnią energię na cały dzień. Do omletu można dodać pomidory, mozzarellę i koperek.
  • Placuszki np. z jabłkiem – placuszki to danie, które jest zwykle uwielbiane przez dzieci. Można do nich dodać np. konfiturę albo dżem o ulubionym smaku. Takie danie jest zdrowe i jednocześnie słodkie, co może zredukować chęć dziecka na słodycze.
  • Sałatka – w tym przypadku opcji jest naprawdę wiele, wszystko jest tutaj uzależnione od preferencji dziecka. Można przygotowywać sałatki np. z serem feta i sałatą lub z tortellini

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]