Plecak na kółkach: plusy i minusy

plecak na kółkach
Plecak na kółkach to wygodne rozwiązanie dla najmłodszych. Jakie są oficjalne regulacje, jeśli chodzi o plecaki szkolne dla dzieci?
Razem z powrotem uczniów do szkół odżywa temat plecaków, które codziennie noszą na swoich barkach nasze dzieci. Często plecaki są zbyt ciężkie, niewygodne i źle dopasowane, co może prowadzić do niechęci dziecka, a nawet poważnych chorób kręgosłupa. Wiele polskich dzieci ma problem z zachowaniem prawidłowej sylwetki. Dzieciaki garbią się siedząc, a także noszą zbyt duże ciężary, które sprzyjają noszeniu plecaka na jednym ramieniu czy w garbienia się lub nienaturalnemu odchylaniu się do tyłu.
Część szkół zdążyła wprowadzić szafki, w których dzieciaki mogą zostawiać książki czy niepotrzebne przybory. Wciąż jednak większość z nich musi zabierać książki do domu, aby móc odrobić lekcje. Odpowiedzią na te niedogodności są plecaki na kółkach, które są coraz częściej spotykane. To wygodne rozwiązanie dla najmłodszych, którzy nie muszą męczyć się z ciężkim pakunkiem na plecach. Warto kontrolować, co dziecko nosi w plecaku i wyjmować zbyt ciężkie rzeczy. Sposobem jest również pakowanie śniadania w lżejszy pojemnik czy włożenie dziecku do plecaka mniejszej butelki z napojem. Picie dziecko może kupić po drodze do szkoły lub w sklepiku, a niekoniecznie nieść je z domu.

Plecak na kółkach: plusy i minusy

Jak każde rozwiązanie, zakup plecaka na kółkach ma zarówno swoje wady jak i zalety. Zacznijmy od pozytywnych aspektów tego typu plecaka.

Plusy plecaka na kółkach

Z pewnością zaletami plecaka na kółkach jest to, że nie trzeba go nosić na plecach. Plecaki tego typu mają dobrą amortyzację i wysokiej jakości kółeczka, dzięki którym można nimi jeździć po każdego rodzaju powierzchni. Plecak na kółkach w znaczny sposób odciąża kręgosłup. Dostępne są najróżniejsze kształty i modele plecaków na kółkach. Dostępne są modele zarówno dla chłopców jak i dziewczynek. Niektóre modele plecaków na kółkach można prowadzić z przodu, przed sobą, co jest bardzo dobre dla kręgosłupa. Plecaki na kółkach znanych i najlepszych producentów mają tak wyprofilowane stelaże, aby rozkładać równomiernie ciężar zawartości plecaka. Plecak na kółkach często można także nosić na plecach, jeśli to rozwiązanie absolutnie nie przypadnie do gustu dziecku.

Minusy plecaka na kółkach

Wiele osób uważa, że plecak na kółkach jest mało zwrotny i może przeszkadzać dziecku w niektórych aktywnościach. Łatwiej jest bawić się w berka z plecakiem na plecach niż ciągnąć go jak walizkę. Ponadto plecak tego typu jest problematyczny, gdy trzeba pokonać kilka pięter. Wówczas dziecko często i tak będzie musiało wziąć go w rękę, aby przejść po schodach. Gdy pada deszcz lub śnieg lepiej jest wziąć plecak na plecy, aby się nie pobrudził.
Jak widać zakup plecaka na kółkach ma zarówno swoje wady jak i zalety. Dużo zależy tutaj od upodobań dziecka. To ono powinno wybrać plecak razem z rodzicami. Pod nieco innym kątem na nowy plecak spojrzy dziecko, pod innym zaś dorosły.
noś to - blog

Ciężkie plecaki polskich uczniów: regulacje

Nad problemem zbyt ciężkich plecaków uczniów polskich szkół pochylają się nie tylko rodzice i nauczyciele, ale także władze centralne. Trudno nie zauważyć tego problemu. Na ulicach polskich miast i wsi dominują dzieci z plecakami prawie takich rozmiarów co one same, dodatkowo niosące jeszcze worek z butami czy strój na W-F. Aby przeciwdziałać temu zjawisku powstały specjalne normy, które określają, ile może ważyć plecak ucznia. Według nich przyjmuje się, że plecak nie może ważyć więcej niż od 10 do 15 procent wagi ucznia. Oznacza to, że plecak ucznia, który waży 30 kg, nie powinien ważyć więcej niż 4,5 kg. Większy ciężar nie tylko zniechęci ucznia i wywoła dyskomfort, ale może także spowodować rozwijanie się wielu chorób postawy, w tym lordozy, kifozy, skoliozy, a także płaskostopia.
Aby ograniczyć wagę plecaków rodzice powinni:
  • zwracać uwagę na materiały, z których wykonane są plecaki dzieci – powinny być lekkie, odporne na brud i przewiewne,
  • dobrze dopasowywać szerokie szelki, które przytrzymają plecak we właściwym miejscu,
  • dbać o usztywnienie na plecach, które powinno dobrze przylegać do odcinku lędźwiowego,
  • polecane jest także zapinanie dodatkowych szelek z przodu na klatce piersiowej,
  • kupowanie zeszytów i książek w miękkich okładkach,
  • nauka poprawnego pakowania plecaka, układanie najpierw największych książek, następnie mniejszych zeszytów, wykorzystywanie przegródek i kieszonek na mniejsze przedmioty,
  • upominanie dziecka, aby nie nosiło plecaka na jednym ramieniu tylko na obu,
  • warto pakować z dzieckiem tylko te przybory, książki i zeszyty, które będą przydatne danego dnia w szkole.
Warto nawiązać współpracę z nauczycielami, którzy umożliwią pozostawianie niektórych przyborów, ułożą plan lekcji w taki sposób, aby nie trzeba było nosić codziennie różnych podręczników. Bardzo dobrym pomysłem jest także kupno plecaka na kółkach, który w znacznym stopniu odciąży kręgosłup dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[]